Automat tokarski CNC INDEX MS16C Plus doskonale przejmuje produkcję od automatów wielowrzecionowych sterowanych krzywkami. Zastępuje te szybkie lecz bardzo pracochłonne w ustawianiu obrabiarki, które dominowały w obróbce detali o łatwej i średnio trudnej kompleksowości.

INDEX MS16C Plus łączy w sobie szybkość maszyny krzywkowej z elastycznością techniki CNC, a dzięki swojej ekstremalnie kompaktowej konstrukcji wymaga również małej powierzchni posadowienia (1300 mm x 2600 mm) w porównaniu do automatów wielowrzecionowych krzywkowych. W pełnej konfiguracji do każdego położenia wrzeciona może zostać przyporządkowany suport do rowkowania o wysokiej sztywności z 1 osią NC (osią X) oraz suport krzyżowy z dwiema osiami NC (oś X i Z), które rozmieszczone są w kształcie litery V wokół każdego wrzeciona roboczego i w ten sposób przy każdym wrzecionie roboczym umożliwiają one bezproblemowe użycie większej ilości narzędzi w tym samym czasie.

 

MS16C Plus zapewnia nadzwyczaj szerokie możliwości produkcji w porównaniu do maszyn krzywkowych, tj. toczenie, wiercenie, frezowanie, gwintowanie, wiercenie głębokich otworów lub dłutowanie; a przy zastosowaniu narzędzi obrotowych oraz osi C dla wrzecion roboczych: wiercenie poza osią, gwintowanie bez uchwytu kompensującego, wiercenie ukośne i poprzeczne, frezowanie konturowe i frezowanie obwiedniowe oraz toczenie zarysów wielobocznych. Maksymalna średnica detalu do 22 mm.

 

Źródło: Galika